Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach

Dziś jest: Środa, 26 czerwca 2019 r.

Imieniny: Jana, Pawła

Światowy Dzień Praw Człowieka

powiększ zdjęcie

Z konkursem w tle

"Dzieckiem być w dorosłym świecie nie jest łatwo. To nie żarty. Ty człowiekiem jesteś przecież ważnym i szacunku wartym. Gdy ci ludzie zagrażają pełni złości i przemocy, jeśli ci się dzieje źle – krzyknij   NIE!!!"

 (…)

70 lat temu, 10 grudnia 1948 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka -najważniejszy i pierwszy tego rodzaju dokument przyjęty przez społeczność międzynarodową. 10 grudnia jest obchodzony na całym świecie jako Dzień Praw Człowieka.

To szczególna data dla Polaków ze względu na wydarzenia z nocy z 12/13 grudnia kiedy pogwałcono w najbardziej spektakularny sposób nasze prawa – wprowadzono stan wojenny.

Deklaracja została sporządzona przez przedstawicieli wszystkich regionów świata w oparciu o wszelkie systemy prawne. Dokument ten stanowi fundamentalny kanon praw przysługujących wszystkim ludziom bez względu na różnice "rasy, koloru skóry, płci, języka, religii, poglądów politycznych lub innych przekonań, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiekolwiek inne różnice". Deklaracja zawiera szeroki zakres podstawowych praw człowieka i wolności do których wszystkie kobiety i wszyscy mężczyźni na całym świecie są uprawnieni. Deklaracja otworzyła drzwi do postępu, ale nadal pozostaje wiele do zrobienia. Każdy dzień przynosi przykłady łamania praw człowieka na całym świecie.

Deklaracja jest kamieniem węgielnym pod wciąż rozwijający się system ochrony praw człowieka. Dziś system ten koncentruje się na najbardziej wrażliwych grupach jak: osoby niepełnosprawne, ludy tubylcze czy też emigranci.

10 grudnia odbyła się na w naszej szkole akademia z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka. Aby upamiętnić ten fakt w historii Polski i świata, Samorząd Uczniowski oraz uczniowie z klas 1aT, 2bT oraz 3aT przygotowali pod kierunkiem pań: Iwony Dźwięgi, Moniki Hołowni, Anety Mrowiec, Katarzyny Szestak i Anny Staroń krótki scenariusz dotyczący praw człowieka o oprawę muzyczną zadbał pan Adam Rojek ze szkolnym chórem. Akademia była okazją do refleksji nad przysługującymi nam prawami oraz sytuacjami łamania tychże praw.

Podczas trwania akademii zostały także ogłoszone wyniki konkursu literackiego „Prawa człowieka” , w którym na szczególne wyróżnienie zasłużył Marcin Zieleźny z 3bZ, który przedstawił pracę na temat „Prawa człowieka dla dzieci z probówek”.

Opracowanie: Aneta Mrowiec

Polityka plików cookies | RODO

© 2013-2019 CKZiU Żory. Wszelkie prawa zastrzeżone.    Realizacja: qbic studio